Oświetlenie to tak oczywisty element użytkowy każdego obiektu mieszkalnego i publicznego, że zazwyczaj jego projekt jest niejako pomijany jako nieistotny i traktowany po macoszemu. Tymczasem w naszej szerokości geograficznej i warunkach pogodowych spędzamy większość czasu w pomieszczeniach oświetlonych. Dlaczego zatem temu tematowi poświęca się tak mało uwagi, zupełnie pomijając dopasowanie oświetlenia do pory roku, dnia, warunków pracy / wypoczynku, nastroju i okazji?

Zazwyczaj zastosowanie znajdują najprostsze rozwiązania, z pojedynczym lub co najwyżej dwoma obwodami oświetleniowymi: ogólnym oraz szczególnym (punktowym / roboczym / wypoczynkowym). Natomiast wykorzystując zaawansowane systemy sterowania oświetleniem, można z powodzeniem zastosować co najmniej kilka obwodów, konfigurując osobne sceny, dostępne za naciśnięciem pojedynczego przycisku.

Systemy oświetleniowe są coraz częściej spotykane nie tylko w reprezentacyjnych rezydencjach, ale także w mieszkaniach i domach. Ich użytkownicy dostrzegają zalety i zdają sobie sprawę, że poniesione nakłady zwrócą przynajmniej część poniesionych kosztów, a przede wszystkim dadzą niesamowity komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnych, wyposażonych w możliwości dokładnego, aktywnego kształtowania warunków oświetleniowych.

Systemy oświetleniowe to nie tylko komfort, wygoda, zwiększenie walorów użytkowych, czy podkreślenie wystroju wnętrza. To także oszczędność energii elektrycznej, osiągalna zwłaszcza przy zintegrowaniu z systemami sterowania i automatyki domowej, w których można zaprogramować optymalizację parametrów i ścisłe dostosowanie oświetlenia do potrzeb użytkowników. To również zagadnienia bezpieczeństwa przy zintegrowaniu z systemami alarmowymi i monitoringiem możliwe jest włączenie pełnego oświetlenia całego obiektu, śledzenie intruzów za pośrednictwem światła włączanego przez czujki ruchu, a w najprostszych przypadkach nawet emisja migających sygnałów alarmowych do otoczenia. To w końcu leczenie przyczyn zamiast skutków czyli symulacja obecności domowników poprzez zaprogramowanie standardowego użytkowania oświetlenia pod ich nieobecność, które zapobiega jasnej sugestii: Zapraszamy jesteśmy poza domem i prędko nie wrócimy.

Jeśli chodzi o technologię u podstaw, oświetlenie LED zyskuje coraz większą popularność przede wszystkim dzięki swojej wydajności: w porównaniu do konwencjonalnych żarówek LEDy pozwalają uzyskać z 1 W energii elektrycznej kilkukrotnie większą ilość światła. Czołowi producenci żarówek LED gwarantują żywotność w postaci +/- 20 000 godzin.

Obowiązujące od marca 2014 roku Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej nr 1194/2012 stwierdza, że , że po upływie 6 000 godzin eksploatacji może ulec przedwczesnej awarii nie więcej niż 10 procent badanych egzemplarzy. Lampy LED muszą w takiej sytuacji emitować światło o mocy co najmniej 80 procent swojej pierwotnej mocy. Żarówki LED są o wiele droższe od innych rozwiązań oświetleniowych, lecz ich zakup opłaca się w długim przedziale czasu, a ich niewątpliwym plusem jest to, że w przeciwieństwie do innych rozwiązań energooszczędnych zapewniają pełne natężenie światła już od chwili włączenia.


Nasze realizacje: