Usługi > Adaptacja akustyczna

Akustyka pomieszczeń to chyba najbardziej niedoceniona i zaniedbana gałąź wiedzy branży audio, zwłaszcza w przypadku podmiotów i osób zajmujących się sprzętem nagłośnieniowym różnego rodzaju w sposób profesjonalny.

Adaptacja akustyczna

Akustyka pomieszczeń to chyba najbardziej niedoceniona i zaniedbana gałąź wiedzy branży audio, zwłaszcza w przypadku podmiotów i osób zajmujących się sprzętem nagłośnieniowym różnego rodzaju w sposób profesjonalny.

Prawidłową akustykę pomieszczenia można opisać bardzo prosto: charakteryzuje się ona brakiem nadmiernego pogłosu w zakresie średnich i wysokich tonów oraz jak największym zniwelowaniem rezonansów własnych w dziedzinie częstotliwości basowych. Ta pierwsza cecha odpowiada za naturalność dźwięku, czyli jego odpowiednią barwę, co w prosty sposób przekłada się na zrozumienie mowy i brak zmęczenia słuchu nadmiarem niepotrzebnych bodźców, a druga – pozwala na komfortowy odbiór głębi muzyki odtwarzanej bez niepotrzebnych dudnień i męczących nierównomierności w zakresie niskotonowym – nawet przy odbiorze z dużą głośnością. Pomieszczenie korzystne pod względem akustycznym powinno mieć jak najbardziej nieregularne kształty, zapobiegające powstawaniu fal stojących niskich częstotliwości, a także charakteryzować się dobrym pochłanianiem i rozpraszaniem dźwięku oraz równowagą pomiędzy tymi parametrami.

Nieprawidłowa akustyka przestrzeni otaczającej potrafi poważnie wpłynąć na samopoczucie. Zmęczenie, stres, utrata koncentracji, a w ekstremalnych przypadkach nerwica i zaburzenia snu – są to schorzenia cywilizacyjne, które po części wynikają z otaczającego nas hałasu oraz rażących nieprawidłowości w projektach akustycznych pomieszczeń. W domu, w firmie, w przestrzeni publicznej – warto zwrócić uwagę na miejsca, w których czujemy się swobodnie, pewnie i komfortowo, a dla porównania takie, które powodują u nas wzmożony niepokój i rozdrażnienie. Nierzadko przyczyną jest właśnie nieprawidłowa akustyka, z którą walczymy za pomocą następujących materiałów:

Ustroje pochłaniające – działają na zasadzie absorpcji dźwięku. Specjalne materiały lub odpowiednio ukształtowane struktury pochłaniają określony zakres częstotliwości akustycznych, zamieniając je w postaci odkładanej energii cieplnej.

Ustroje rozpraszające – zazwyczaj charakteryzują się bardzo nieregularnymi kształtami. Ich zasada działania opiera się na rozbijaniu liniowości fali dźwiękowej, w wyniku czego odbija się ona pod różnymi kątami, powodując wyrównanie rezonansów i linearyzację przebiegu częstotliwościowego.

Panele izolacyjne – służą jako bariera dźwiękowa w jak najszerszym zakresie częstotliwości, zazwyczaj pomiędzy osobnymi pomieszczeniami lub ich częściami. Gwarantują one wydatną redukcję niepożądanego dźwięku lub hałasu otoczenia.

Prawidłowo przeprowadzona adaptacja akustyczna polega na doborze i optymalizacji ustrojów akustycznych zgodnie z wcześniej przeprowadzanymi obliczeniami i pomiarami, które stanowią podstawę teoretyczną do dalszych prac.

Wszystkie prace związane z akustyką pomieszczeń jesteśmy w stanie przeprowadzić całkowicie we własnym zakresie. Dysponujemy doświadczonym zespołem fachowców z wieloletnim doświadczeni

Pozostałe usługi w ofercie: systemy kina domowego, nagłośnienie profesjonalne i estradowe, systemy multiroom audio, systemy konferencyjne.