Usługi > Kino domowe

Wysokiej klasy kino domowe to nie tylko duży obraz, ale również odpowiednia skala dźwięku.

Kino domowe hi-end

Projektując kino domowe patrzymy przede wszystkim na obraz dużego formatu. Cel ten można zrealizować zazwyczaj za pomocą projektora z dedykowanym ekranem, znacznie przekraczającym rozmiary nawet największych dostępnych powszechnie odbiorników telewizyjnych. Te ostatnie są stosowane zamiennie, na wyraźne życzenie użytkownika, a także w przypadku ograniczeń w rozmiarze pomieszczenia, lub warunków oświetleniowych.

Współczesne projektory dają rewelacyjną jakość obrazu, z rozdzielczością High Definition lub dużo większą 4k, a także opcją 3D – przy zastosowaniu odpowiednich okularów. Projektory do kina domowego stosuje się w przypadku, gdy warunki w pomieszczeniu umożliwiają jego całkowite zaciemnienie – w innym przypadku należy zastosować projektor multimedialny lub telewizor – dają one dużo większą jasność i umożliwiają korzystanie nawet przy świetle dziennym. Typowe rozmiary obrazu z projektora przekraczają szerokość 2 m u podstawy ekranu i zależą od rozmiaru pomieszczenia, odległości użytkowników od ekranu, a także rodzaju projektora i warunków jego montażu. Oczywiście można osiągnąć bardzo duże rozmiary obrazu z projektorów przeznaczonych do tego celu, nie jest to jednak wskazane przy odległości foteli od ekranu mniejszej niż kilka metrów, a także w małych salkach kinowych.

Ekran projekcyjny umożliwia prawidłowe wyświetlanie obrazu, dając odpowiedni kontrast, jasność i balans tonalny barw. Ekrany takie wykonane są ze specjalnych materiałów (zazwyczaj biały lub szary mat), dzięki którym można uzyskać stuprocentową jakość obrazu projektora. Ekrany występują najczęściej w postaci rozwijanej i są umieszczone w kasecie do montażu ściennego lub sufitowego, lub też wbudowanej w sufit – w przygotowanej wcześniej wnęce. Rozwijanie i zwijanie odbywa się za pośrednictwem pilota ze sterowaniem podczerwienią lub falami radiowymi, a w najprostszej wersji – ręcznie. Dostępne są również stałe ekrany ramowe z ozdobnym wykończeniem obramowania, wyposażone w odsuwaną maskownicę, na której można nadrukować wielkoformatową reprodukcję obrazu lub fotografii.

Jeśli ze względu na otaczające warunki i tryb korzystania istnieje konieczność zastosowania telewizora, polecamy rozwiązania w postaci monitorów profesjonalnych. Gwarantują one doskonałą jakość obrazu, są wyposażone w najnowsze standardy i technologie, i są dostosowane tylko i wyłącznie do wyświetlania obrazu – nie mają więc wbudowanych niepotrzebnych elementów peryferyjnych, takich jak głośniki.

Systemy kina domowego

Prawdziwe kino domowe to także odpowiednia skala dźwięku. Powinien on w pełni oddawać potęgę obrazu, dlatego warto na ten cel przeznaczyć odpowiedni budżet.

Sprzęt audio do kina domowego to najczęściej głośniki w pełnej konfiguracji surround (co najmniej 5.1, czyli para głośników przednich, tylnych, centralny oraz aktywny subwoofer), jednak zdarzają się też nietypowe konfiguracje 3.1 (bez tylnych głośników efektowych) 2.1 (frontowe stereo + sub) lub 2.0 (para pełnopasmowych frontowych stereo, zasilanych mocnym wzmacniaczem, lub nawet aktywnych). Głośniki przeznaczone do kina domowego mogą przyjąć praktycznie każdą postać: od schowanych w ścianach „niewidocznych” jednostek do zabudowy, poprzez klasyczne skrzynki w obudowach wykończonych naturalnym drewnem, aż do wymyślnych, potężnych, kolorowych tub o dużej skuteczności.

Systemy kina domowego praktycznie zawsze wyposażone są w firmowe piloty z funkcją nauki kodów do innych urządzeń, a niekiedy nawet możliwością programowania prostych funkcji makro. Część producentów oferuje także darmowe aplikacje na tablet lub smartfon, pozwalające na wykorzystanie tych urządzeń jako wygodne piloty do systemu kinowego.

Obsługa funkcji systemów kina domowego jest także możliwa za pomocą pilotów uniwersalnych z osobnymi systemami sterowania. Pozwala to na proste i skuteczne korzystanie ze złożonych funkcji za pomocą kombinacji komend z jednego sterownika, zaprogramowanego do obsługi tzw. funkcji makro (np. „włącz kino” w postaci: rozwinięcia ekranu, włączenia projektora, sprzętu nagłośnieniowego oraz odtwarzacza filmów). Możliwe jest także zintegrowanie systemu kina domowego z innego rodzaju elektroniką użytkową: hi-fi stereo lub multiroom.

Pozostałe usługi w ofercie: systemy nagłośnienia, systemy wideokonferencyjne, adaptacja akustyczna.