" "
Usługi >

Adaptacja akustyczna

Akustyka pomieszczeń to bardzo niedoceniona, a czasami wręcz zaniedbana dziedzina. Dlatego właśnie naszą misją jest zapewnianie pomocy naszym klientom oraz dostarczycielom usług z branży audio.

Prawidłową akustykę pomieszczenia można opisać bardzo prosto: charakteryzuje się ona brakiem nadmiernego pogłosu w zakresie średnich i wysokich tonów oraz jak największym zniwelowaniem rezonansów w zakresie basowym. Pierwszy z aspektów odpowiada za naturalność dźwięku – czyli jego prawidłową barwę – co przekłada się na zrozumienie mowy i brak zmęczenia słuchu nadmiarem niepotrzebnych bodźców. Drugi – pozwala na komfortowy odbiór wrażeń dźwiękowych, bez dudnień i zafałszowań zakresu niskotonowego. Pomieszczenie korzystne pod względem akustycznym powinno charakteryzować się jak najmniej regularnymi kształtami, co zapobiega powstawaniu basowych fal stojących, a także dość wysokimi, zrównoważonymi współczynnikami pochłaniania i rozpraszania dźwięku.

Nieprawidłowa akustyka przestrzeni użytkowej potrafi bardzo źle wpłynąć na samopoczucie. Zmęczenie, stres, utrata koncentracji, a w ekstremalnych przypadkach nerwica i zaburzenia snu – są to schorzenia cywilizacyjne, które wynikają także z otaczającego nas hałasu, który nierzadko wynika z zaniedbań zagadnień akustyki. W domu, w firmie, w przestrzeni publicznej – warto zwrócić uwagę na miejsca, w których czujemy się swobodnie, pewnie i komfortowo. A także na te, które potrafią wywołać niepokój i rozdrażnienie – w tych ostatnich przypadkach przyczyną może być nieprawidłowy projekt akustyczny. Na szczęście można temu zaradzić, stosując odpowiednie materiały:

Ustroje pochłaniające – działają na zasadzie absorpcji dźwięku. Materiały miękkie, porowate lub odpowiednio ukształtowane struktury pochłaniają określony zakres pasma akustycznego, kumulując je w postaci energii cieplnej.

Ustroje rozpraszające – charakteryzują się zazwyczaj bardzo zróżnicowaną strukturą powierzchni. Zasada działania polega tu na rozbijaniu fal dźwiękowych w różnych kierunkach, co powodując zniwelowanie rezonansów i poprawę równowagi częstotliwościowej.

Panele izolacyjne – są barierą dźwiękową, która działa w jak najszerszym zakresie częstotliwości. Stosuje się je zazwyczaj pomiędzy pomieszczeniami lub częściami pomieszczeń. Gwarantują wydatną redukcję niepożądanych dźwięków lub hałasu otoczenia.

Prawidłowa adaptacja akustyczna polega na doborze ustrojów akustycznych zgodnie z obliczeniami, symulacjami i pomiarami, które są podstawą do przeprowadzenia dalszych prac, a następnie zweryfikowania i skorygowania wyników za pomocą najdoskonalszego aparatu pomiarowego – słuchu.

Jesteśmy w stanie przeprowadzić wszystkie prace związane z akustyką we własnym zakresie. Nasi fachowcy z wieloletnim doświadczeniem są wyposażeni we wszystkie narzędzia konieczne do tych celów.

Sprawdź nasze pozostałe usługi: