Systemy automatyki można spotkać praktycznie w każdej dziedzinie życia, gdzie technika pozwala na pobranie parametrów i ich regulację. Rozwiązania takie są coraz częściej zarówno w firmach i instytucjach, jak i w prywatnych domach i mieszkaniach.
Czy można zaprojektować dom, biuro lub inny obiekt, w którym procesy sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, wentylacją, klimatyzacją, roletami i żaluzjami, zamkami w drzwiach, oknach i bramach, a także nawadnianiem i regulacją wilgotności odbywają się całkowicie samodzielnie, na zasadzie zaprogramowanych funkcji i logicznych następstw? Jak najbardziej.
Zasada działania systemów inteligentnego domu / budynku opiera się na rdzeniu, złożonym z programowalnych kontrolerów wysyłających przewodowe lub bezprzewodowe sygnały sterujące. Do takiego systemu kontroli wszystkich funkcji danego obiektu można podłączyć praktycznie każde urządzenie, zgodne z protokołem działania systemu. Urządzenia wykonawcze można zaprogramować i skonfigurować w dowolny sposób, integrując z innymi.
Systemy automatyki dają ogromne możliwości – ilość funkcji oraz sposobów ich realizacji jest zależna tylko od wyobraźni klienta, a także… kreatywności i profesjonalizmu programistów wykonujących zlecenie.
Automatyka domowa umożliwia także dostęp do danych w czasie rzeczywistym, umożliwiając monitoring urządzeń oraz przeprowadzanie na bieżąco kalkulacji kosztów (np. zużycia wody, prądu, gazu, itp.), planowanie oszczędnego zużycia energii i ochronę środowiska naturalnego. A w przypadku awarii – natychmiastowe powiadomienie użytkownika, z możliwością przesyłu informacji w zupełnie inne miejsce.
Systemy automatyki można zintegrować z:
Oświetleniem – włączanie / wyłączanie świateł przy wykorzystaniu czujek ruchu, a także zaprogramowanie sekwencji wykorzystywanych w różnych warunkach i o określonych porach; możliwa jest także konfiguracja z systemami nagłośnienia i kina domowego.
Termoregulacją (HVAC) – proste termostaty można rozbudować np. o funkcję czasową, a także zdalne sterowanie: włączanie / wyłączanie i manualną regulację.
Systemami bezpieczeństwa – czyli kontrolą dostępu realizowaną przez zamki zintegrowanych z czytnikami kart, kluczy elektronicznych i beaconów, jak również alarmem, oświetleniem i innymi systemami. W przypadku próby sforsowania systemu przez osoby niepowołane następuje powiadomienie właściciela systemu.
Systemami audio-video – umożliwiając wygodne zintegrowanie funkcji użytkowych obiektu ze sprzętem domowej rozrywki, takimi jak: multiroom audio-video, kino domowe, a także dostępem do cyfrowych multimediów zmagazynowanych na zdalnych pamięciach dyskowych, w chmurze i online.
Sprawdź nasze pozostałe usługi: