" "
Kino w domu to nie tylko jakość (i wielkość!) obrazu, ale także powalająca jakość i skala dźwięku. Dlatego właśnie zachęcamy klientów do zaplanowania odpowiedniego budżetu także na ten drugi cel.
Planując kino domowe, myślimy przede wszystkim o obrazie dużego formatu. Cel ten można zrealizować za pomocą projektora z dedykowanym ekranem, którego rozmiary znacznie przekraczają nawet największe dostępne powszechnie odbiorniki telewizyjne. Te ostatnie stosuje się zazwyczaj na życzenie użytkownika, a także w przypadku ograniczeń wynikających z rozmiarów pomieszczenia lub warunków oświetleniowych. Projektor kinowy zastosować można wtedy, gdy warunki umożliwiają całkowite zaciemnienie pomieszczenia – w innym przypadku polecamy klientom projektor multimedialny lub telewizor. Obydwa ostatnie dają dużo większą jasność, umożliwiając korzystanie nawet przy świetle dziennym.
Współczesne projektory zapewniają rewelacyjną jakość obrazu, z rozdzielczością High Definition lub dużo większą 4k. Standardowe rozmiary obrazu to zazwyczaj ponad 2 m szerokości u podstawy ekranu – w zależności od rozmiarów pomieszczenia, odległości widzów od ekranu, a także rodzaju projektora i sposobu jego montażu. Możliwe jest także osiągnięcie bardzo dużych rozmiarów obrazu z projektorów przeznaczonych do tego celu, nie jest to jednak wskazane przy odległości foteli od ekranu mniejszej niż 5-6 metrów, czyli w większości niedużych, domowych salek kinowych. W każdym przypadku projektory oferują jednak opcję obrazu 3D, która wymagająca zastosowania odpowiednich okularów.
Wyspecjalizowany ekran projekcyjny umożliwia prawidłowe wyświetlanie obrazu, zapewniając odpowiedni kontrast, jasność i balans tonalny barw. Ekrany takie wykonane są ze specjalnych materiałów (kolor to zazwyczaj biały lub szary mat), dzięki którym można uzyskać stuprocentową jakość obrazu z projektora. Ekran występuje najczęściej w postaci rozwijanej. Jest on umieszczony w kasecie do montażu ściennego, sufitowego, albo wbudowanej w sufit – w przygotowanej wcześniej do tego celu wnęce. Rozwijanie i zwijanie odbywa się za pomocą pilota sterowanego podczerwienią lub falami radiowymi, a w najprostszej wersji – ręcznie. Dostępne są również stałe ekrany ramowe, wyposażone w ozdobną ramę i ruchomą maskownicę, na której można nadrukować wielkoformatową reprodukcję obrazu lub fotografii.
Jeśli ze względu na warunki oświetleniowe pomieszczenia i tryb jego wykorzystania konieczne jest zastosowanie telewizora, polecamy zazwyczaj rozwiązanie w postaci monitora profesjonalnego. Gwarantuje on doskonałą jakość obrazu, jest wyposażony w najnowsze technologie i standardy, a co najważniejsze – jest on dostosowany tylko i wyłącznie do wyświetlania obrazu, dzięki czemu nie płacimy za niepotrzebne elementy konstrukcyjne, takie jak głośniki.
Sprzęt audio do kina domowego to najczęściej głośniki w pełnej konfiguracji surround, czyli co najmniej 5.1 – para głośników przednich, tylnych, centralny oraz aktywny subwoofer. Zdarzają się także nietypowe konfiguracje, jak 3.1 (lewy i prawy kanał przedni, głośnik centralny i subwoofer), 2.1 (stereo + sub) lub 2.0 (para pełnopasmowych, frontowych głośników stereo, zasilanych odpowiednim wzmacniaczem, a nawet aktywnych). Głośniki przeznaczone do zastosowań w kinie domowym mogą przyjąć praktycznie każdą postać: od schowanych w ścianach lub suficie „niewidzialnych” jednostek do zabudowy, poprzez klasyczne skrzynki w obudowach wykończonych naturalnym drewnem, aż do wymyślnych, potężnych, kolorowych konstrukcji tubowych o wysokiej skuteczności i dużej dynamice.
Systemy kina domowego wyposażone są praktycznie zawsze w firmowe piloty zdalnego sterowania z funkcją nauki kodów innych urządzeń, a niekiedy nawet możliwością programowania prostych funkcji makro. Część producentów oferuje także darmowe aplikacje na tablet lub smartfon, które pozwalają na wykorzystanie tych urządzeń jako wygodnych sterowników do systemu kinowego.
Obsługa funkcji urządzeń kina domowego jest możliwa także za pomocą pilotów uniwersalnych z osobnymi systemami sterowania. Pozwalają one na skorzystanie z funkcji złożonych, co odbywa się za pomocą kombinacji komend z jednego pilota, w którym wcześniej zaprogramowanego tzw. funkcję makro (np. „włącz kino”, czyli: rozwijanie ekranu, włączenie projektora, sprzętu audio i odtwarzacza filmów). Dzięki takim rozwiązaniom możliwe jest również zintegrowanie systemu kina domowego z elektroniką użytkową innego rodzaju: hi-fi stereo lub sprzętem multiroom.
Sprawdź nasze pozostałe usługi: