" "
Multiroom to dystrybucja dźwięku i obrazu do wielu niezależnych pomieszczeń. „Multi” oznacza co najmniej dwie strefy, a system taki zrealizować można klasycznie, przewodowo, jak i za pomocą wygodnych rozwiązań bezprzewodowych.
Multiroom polega na dystrybucji dźwięku i obrazu do niezależnych od siebie stref. Z zawartości takiej może jednocześnie korzystać określona liczba użytkowników. Zazwyczaj minimalna liczba stref to 2-4, a ich ilość w niektórych systemach może być teoretycznie nieograniczona. W praktyce jednak maksymalna ilość stref może dochodzić do kilkudziesięciu.
Jeśli chodzi o dźwięk, zazwyczaj rozwiązania przyjmują tu postać „niewidoczną”. Oznacza to, że głośniki są zabudowane w ścianach lub suficie, w żadnej ze stref nie ma dodatkowego urządzenia, a sygnał do nich jest prowadzony z osobnego pomieszczenia głównego. Jedynym narzędziem multiroomowym w strefie – oprócz głośników – może być klawiatura sterująca umieszczona na ścianie, pilot systemowy, a zamiast niego smartfon lub tablet. Reszta sprzętu do obsługi systemu multiroom (źródła dźwięku, wzmacniacze, dekodery, itp.) jest umieszczona w specjalnie do tego celu przygotowanym miejscu, z którego sygnały rozchodzą się po całym obiekcie za pomocą zainstalowanego wcześniej okablowania. W klasycznych, przewodowych systemach multiroom podstawą jest więc zaplanowanie jego optymalnej funkcjonalności, co pozwala na prawidłowe przeprowadzenie procedur instalacyjnych.
Multiroom daje także możliwość integracji dźwięku z obrazem oraz instalacją TV SAT. Użytkownik może w danej strefie korzystać z systemu składającego się np. z telewizora, tunera satelitarnego, wzmacniacza i głośników, czego efektem jest obraz w odbiorniku TV oraz wysokiej jakości dźwięk. Reszta sprzętu umieszczona jest we wspomnianym wcześniej miejscu.
Systemy multiroom występują także w postaci bezprzewodowej. Opcję taką wykorzystuje się zazwyczaj w przypadku, gdy niemożliwe jest dokonanie kompletnego okablowania. Rozwiązania takie mają jednak nieco ograniczoną funkcjonalność: w danej strefie możliwe jest używanie tylko źródeł ogólnodostępnych (pod warunkiem, że inny użytkownik nie korzysta z nich w tym samym momencie) lub własnych. Istotną sprawą jest też zasięg urządzeń, co przekłada się na odległość poszczególnych stref od siebie. Zaletą jest tutaj z kolei możliwość rozbudowy systemu do dowolnej liczby stref.
Źródłem dźwięku w systemach multiroom mogą być: tunery radiowe i internetowe, biblioteki plików na twardych dyskach lub pamięciach przenośnych, a także – coraz rzadziej – odtwarzacze płyt cyfrowych. Obraz może być dostarczany z: odtwarzaczy płyt, tunerów TV SAT, telewizji kablowej, internetu lub komputera.
Obsługa funkcjami systemu multiroom odbywa się za pomocą firmowych klawiatur, ekranów dotykowych lub pilotów. Do tego celu można także wykorzystać tablet lub smartfon, działające w systemach iOS lub Android. Do tego celu konieczne jest pobranie aplikacji na dane urządzenie – są one zazwyczaj darmowe.
Możliwa jest także integracja systemów multiroom z pilotami uniwersalnymi i osobnymi systemami sterowania, pozwalająca na proste i skuteczne korzystanie ze złożonych funkcji za pomocą kombinacji komend z jednego pilota, zaprogramowanego do obsługi tzw. funkcji makro. Proponowane przez nas systemy multiroom mają także możliwość integracji z automatyką domową KNX, dzięki czemu ich funkcje można obsługiwać za pomocą KNX-owych sterowników i klawiatur.
Sprawdź nasze pozostałe usługi: