Zdarza się, że projekt oświetlenia obiektu mieszkalnego lub publicznego jest traktowany po macoszemu gdy tymczasem w naszej szerokości geograficznej i warunkach pogodowych użytkownik spędzamy większość czasu w pomieszczeniach oświetlonych.
Zazwyczaj stosuje się najprostsze rozwiązania, z jednym lub ewentualnie dwoma obwodami oświetleniowymi: ogólnym oraz szczególnym (punktowym / roboczym / wypoczynkowym). Zupełnie pomija się natomiast możliwości, jakie daje dopasowanie oświetlenia do pory roku, dnia, warunków pracy / wypoczynku, nastroju i okoliczności. Wykorzystanie zaawansowanych systemów sterowania oświetleniem pozwala na zastosowanie co najmniej kilku obwodów świetlnych i konfigurację osobnych „scen”, dostępnych za jednym naciśnięciem.
Zaawansowane systemy oświetleniowe są coraz częściej spotykane nie tylko w reprezentacyjnych rezydencjach, ale także w zwykłych mieszkaniach i domach. Użytkownicy zaczynają dostrzegać zalety i zdawać sobie sprawę, że poniesione nakłady w perspektywie czasu się zwrócą, dając przede wszystkim niesamowity komfort użytkowania przestrzeni mieszkalnej, która oferuje możliwości aktywnego kształtowania warunków oświetleniowych.
Systemy oświetleniowe to nie tylko komfort, wygoda, niepowtarzalne walory użytkowe, czy podkreślenie wystroju wnętrza. To także oszczędność energii elektrycznej, osiągana zwłaszcza przy integracji z systemami sterowania i automatyki domowej, w których można zaprogramować optymalizację parametrów i ścisłe dostosowanie oświetlenia w danym momencie do potrzeb użytkowników. To również większe bezpieczeństwo – przy zintegrowaniu z systemami alarmowymi i monitoringiem możliwe jest włączenie pełnego oświetlenia całego obiektu, śledzenie intruzów przy pomocy światła włączanego przez czujki ruchu, a w najprostszych przypadkach nawet emisja migających sygnałów alarmowych. To w końcu leczenie przyczyn zamiast skutków – czyli symulacja obecności domowników poprzez zaprogramowanie standardowego użytkowania oświetlenia pod ich nieobecność, które zapobiega sugestii typu: „Zapraszamy – jesteśmy poza domem i nieprędko wrócimy”.
Jeśli chodzi o nowoczesne rozwiązania, oświetlenie LED zyskuje coraz większą popularność, przede wszystkim dzięki wydajności: w porównaniu do konwencjonalnych żarówek LEDy pozwalają uzyskać z 1 W energii elektrycznej kilkukrotnie większą ilość światła. Czołowi producenci żarówek LED gwarantują żywotność w postaci +/- 20 000 godzin.
Obowiązujące od marca 2014 roku Rozporządzenie Komisji Unii Europejskiej nr 1194/2012 stwierdza, że , że po upływie 6 000 godzin eksploatacji może ulec przedwczesnej awarii nie więcej niż 10 procent badanych egzemplarzy. Lampy LED muszą w takiej sytuacji emitować światło o mocy co najmniej 80 procent swojej pierwotnej mocy. Żarówki LED są o wiele droższe od innych rozwiązań oświetleniowych, lecz ich zakup opłaca się w długim przedziale czasu, a ich niewątpliwym plusem jest to, że w przeciwieństwie do innych rozwiązań energooszczędnych zapewniają pełne natężenie światła już od chwili włączenia.
Sprawdź nasze pozostałe usługi: